Od magazynu do progu klienta: tajniki efektywnej logistyki ostatniej mili

Współczesny świat e-commerce nieustannie rośnie, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania w zakresie dostarczania towarów klientom.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że najbardziej skomplikowanym i krytycznym etapem całego procesu logistycznego jest tzw. "ostatnia mila".

To ten odcinek podróży produktu, który rozpoczyna się w magazynie i kończy na progu drzwi klienta.

Jakie technologie, strategie i metody stoją za tym kluczowym aspektem dostawy? Jakie wyzwania niesie ze sobą i jakie są najlepsze praktyki w tej dziedzinie?

W tym artykule zagłębimy się w tajniki efektywnej logistyki ostatniej mili, by zrozumieć, co naprawdę stoi za sukcesem oraz jakie innowacje kształtują przyszłość tej niezwykle ważnej dziedziny.

Ciężarówka na mapie, logistyka ostatniej mili

Co kryje się za pojęciem: logistyka ostatniej mili?

W erze rozwijającego się e-commerce i globalizacji, terminy i pojęcia związane z logistyką stają się kluczowe dla funkcjonowania wielu branż. Jednym z takich pojęć jest „logistyka ostatniej mili” (ang. "Last Mile Delivery").

Logistyka ostatniej mili odnosi się do ostatniego etapu procesu dostawy towarów od punktu magazynowania do miejsca docelowego, najczęściej do drzwi klienta. W kontekście e-commerce, gdzie szybkie i skuteczne dostarczanie produktów jest kluczowe dla satysfakcji klienta, ten etap odgrywa zasadniczą rolę.

Logistyka ostatniej mili to nie tylko termin techniczny w dziedzinie logistyki, ale kluczowy aspekt, który ma bezpośredni wpływ na doświadczenie zakupowe klienta. Skuteczna implementacja rozwiązań, związanych z ostatnim etapem dostaw jest niezbędna dla firm pragnących zapewnić najwyższy poziom satysfakcji swoim klientom w dzisiejszym konkurencyjnym świecie e-commerce.

Kurier trzyma paczkę w trakcie etapu ostatniej mili

Rola logistyki ostatniej mili w efektywnym łańcuchu dostaw

Niewątpliwie logistyka ostatniej mili odgrywa znaczącą rolę w procesie logistycznym zwłaszcza w kontekście e-commerce. Oto kilka powodów, dlaczego tak jest:

 • Kontakt z klientem. Jedyna możliwość fizycznego kontaktu z klientem jest właśnie logistyka ostatniej mili. Ma kluczowy wpływ na postrzeganie marki przez klienta.
 • Koszty. Często logistyka ostatniej mili stanowi największy koszt całkowity w procesie dostaw. Optymalizacja tego procesu może przynieść spore oszczędności dla firm.
 • Satysfakcja klienta. Ważne jest, by klient był zadowolony z naszych usług dotyczących dostawy czy sposoby przywożenia produktów. W innym wypadku będzie mała szansa, że klient ponownie skorzysta z naszej usługi oraz polecenia go innym.
 • Rozwój technologiczny. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, takich jak śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym, automatyzacja dostaw czy optymalizacja tras, sprawia, że są często na czele innowacji.
 • Zrównoważony rozwój. W tej chwili wiele firm dąży do jak najmniejszego zużycia paliwa i emisji CO2, mniejszej ilości odpadów i innych substancji, które mogą zanieczyścić środowisko. Efektywna logistyka ostatniej mili zapewnia zarówno oszczędność, jak i większą ekologiczność procesu dostawy.
 • Elastyczność. W erze rosnącego znaczenia zakupów online logistyka ostatniej mili musi być elastyczna w celu sprostowania różnorodnym wymaganiom klienta — od dostaw w ciągu kilku godzin po wyznaczonym terminie dostaw po możliwość szybkiego zwiększenia możliwości dostawczych na żądanie. 

W skrócie logistyka ostatniej mili jest kluczowa dla satysfakcji klienta, zrównoważonego rozwoju, oszczędności kosztów i konkurencyjności firmy w dzisiejszym zglobalizowanym świecie handlu.

Cieżarówka w tle kula ziemska, ostatnia mila

Czytaj też: Sposoby optymalizacji zarządzania zapasami

Wyzwania ostatniej mili

Logistyka ostatniej mili, mimo że odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu zadowolenia klienta, jest pełna wyzwań, które firmy muszą przezwyciężyć, by dostarczyć towary na czas i w kosztowo efektywny sposób. Oto kilka głównych wyzwań związanych z tym etapem dostawy:

 • Złożoność miejskiego środowiska. Gęsto zaludnione miejsca mogą stanowić problem do dokładnego planowania czasu dostawy. Korki, remonty dróg czy niespodziewane utrudnienia np. wypadek mają wpływ na opóźnienia w dostawach.
 • Problemy z miejscami parkingowymi i ograniczenia dostępu. Duże pojazdy dostawcze mogą mieć problem ze znalezieniem dostępnego miejsca do parkowania. Ponadto na wielu obszarach miejskich istnieją ograniczenia dostępu dla pojazdów dostawczych przez ograniczenia wagowe czy liczne strefy pieszych.
 • Wdrażanie nowych technologii. Chociaż technologia może ułatwić logistykę ostatniej mili, adaptacja nowych technologii i systemów (takich jak systemy śledzenia w czasie rzeczywistym czy oprogramowanie do zarządzania trasami) może być kosztowna i złożona.
 • Zmienne warunki niezależne od dostawców. Czynniki takie jak warunki pogodowe, strajki, nieprzewidziane zamknięcia dróg czy inne nieoczekiwane przeszkody mogą wpłynąć na terminowość dostaw.
 • Wysokie koszty. Dostawa do końcowego odbiorcy często pochłania znaczący udział w kosztach całego procesu logistycznego, głównie ze względu na krótkie odległości między dostawami i konieczność dostarczenia przesyłek indywidualnie.
 • Polityka zwrotów. Współczesny rynek e-commerce charakteryzuje się wysokim odsetkiem zwrotów, co stanowi dodatkowe wyzwanie i koszt dla firm.
 • Zarządzanie danymi. Ze względu na różnorodne zamówienia i różne preferencje klienta, skuteczne analiza i zarządzanie danymi klientów są kluczowe do optymalizacji tego etapu łańcucha dostaw.
 • Bezpieczeństwo. Kolejnym wyzwaniem jest zapewnienie bezpiecznej dostawy unikając uszkodzeń towaru i kradzieży.

Chociaż logistyka ostatniej mili stanowi kluczowy element w łańcuchu dostaw i jest niezbędna dla sukcesu firm detalicznych i sklepów e-commerce, wiąże się z nią wiele wyzwań. Firmy, które są w stanie skutecznie sprostać tym wyzwaniom, zdobywają konkurencyjną przewagę na rynku.

Stoper leży na kartonie, trzeba rozwiązać problem ostatniej mili

Jakie rozwiązania wdrożyć, by usprawnić logistykę ostatniej mili?

Wdrożenie efektywnych rozwiązań związanych z logistyką ostatniej mili może być skomplikowanym procesem, ale jest kluczowe dla sukcesu w dzisiejszym świecie e-commerce i rosnących oczekiwaniach klientów. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w tym zadaniu:

 • Nowoczesne systemy śledzenia przesyłek. Wprowadzenie technologii śledzenia w czasie rzeczywistym, dzięki której klienci mogą monitorować status swojego zamówienia, zwiększa ich zaufanie do dostawcy, a dodatkowo umożliwia analizę i optymalizację tras.
 • Ekologiczne środki transportu. Inwestycja w pojazdy elektryczne i rowery kurierskie umożliwia szybsze dostawy w zatłoczonych centrach miast i jednocześnie zmniejsza emisję CO2.
 • Automatyczna cyfrowa dokumentacja. Systemy informatyczne generujące dokumentację w formie cyfrowej pozwalają oszczędzać czas na biurokracji i ułatwić zarządzanie zamówieniami.
 • Skrzynie chłodzące wielokrotnego użytku. Inwestowanie w opakowania wielokrotnego użytku, energooszczędne skrzynie chłodzące z różnymi poziomami chłodzenia, odbiór pustych skrzyń po dostawie i podobne rozwiązania zwiększają zarówno ekologiczność, jak i ekonomiczną oszczędność rozwiązania. Np. w Niemczech standardem jest odbieranie pustych butelek i skrzyń podczas kolejnych dostaw.
 • Odbieranie kilku zamówień naraz. Możliwość odbierania kilku zamówień przez kuriera jednocześnie pozwala znacznie zmniejszyć emisję CO2.
 • Wdrożenie paczkomatów. Wprowadzenie opcji dostawy do paczkomatów skraca czas oczekiwania na przesyłkę i redukuje koszty dostawy, chociaż dla niektórych klientów może być mniej wygodną opcją, niż dostawa do drzwi.
 • Automatyczne przekazywanie zamówień. Łączenie etapów sprzedaży i dostawy w jednym rozwiązaniu ERP, integracja tzw. feeds z aktualnym stanem towarów i przesyłanie zamówień do etapu dostaw przez API oszczędzają dużo czasu na ręcznym dodawaniu  
 • Szkolenie kierowców i kurierów. Inwestycja w szkolenia z zakresu obsługi klienta oraz optymalizacji tras dostaw przyspiesza i usprawnia proces dostarczania paczek.
 • Wprowadzenie modelu White Label. Zamiast korzystać z zewnętrznego dostawcy czy od zera zaczynać budować łańcuch dostaw, można użyć gotowego rozwiązania White Label. Korzystanie z gotowego rozwiązania przedstawionego pod marką firmy pozwoli na większą kontrolę procesu dostaw a pozbawi z potrzeby w ustawianiu systemów logistycznych i zatrudnieniu pracowników.
 • Dostawa tego samego dnia. Dostarczenie towaru w tym samym dniu zwiększa zadowolenie klienta i usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Chociaż jest trudniejsza do implementowania, powoli staje się standardem rynku.
 • Założenie platformy do zarządzania zamówieniami. Prosta i intuicyjna platforma czy aplikacja upraszcza zarządzanie zamówieniami ze strony klienta, kuriera czy sklepu.

Zarządzanie logistyką ostatniej mili jest procesem ciągłym i wymaga stałej uwagi, analizy i dostosowywania do zmieniających się warunków i oczekiwań rynkowych. Wdrożenie skutecznych rozwiązań w tym obszarze może przynieść znaczące korzyści zarówno dla klientów, jak i dla samej firmy.

Mapa znajdująca się na laptopie pokazuje trasę ostatniej mili

Podsumowanie

Logistyka ostatniej mili odgrywa kluczową rolę w łańcuchu dostaw, wpływając bezpośrednio na satysfakcję klienta.

W erze e-commerce i skomplikowanego handlu globalnego, skuteczne zarządzanie tym segmentem wymaga strategicznego podejścia, właściwego wyboru technologii oraz ciągłej adaptacji.

Pomimo wyzwań, takich jak koszty czy zmienne warunki ruchu, optymalizacja logistyki ostatniej mili jest kluczem do sukcesu dla wielu firm na rynku polskim i europejskim.

W ToDoor oferujemy serwis dostawczy last mile, łączący kilka z tych rozwiązań:

 • Nasza platforma do zarządzania zamówieniami łączy cię z siecią dostawców lub umożliwia zarządzanie twoją flotą kurierów.
 • Oferujemy dostawę pod twoją marką nawet w 3 godziny po dodaniu zamówienia, integrację z API, dostarczanie nawet 5 paczek w ciągu godziny z automatyczną optymalizacją trasy oraz sprzętem dostawczym wielokrotnego użytku.

Zarejestruj się na naszej platformie i skorzystaj z rozwiązań usprawniających ostatni odcinek dostawy już dziś!